Boendena tillhör inte de ordinarie som Migrationsverket hyr utan används nu för tillfälligt mottagande. De asylsökandena som placeras där kommer att flyttas till Migrationsverkets ordinarie boenden när plats finns. Platsbristen beror i huvudsak på att det tar alltför lång tid att hitta platser i kommuner för de som har fått permanent uppehållstillstånd.
Mottagande av asylsökanden är ett statligt ansvar och Migrationsverket styr själva var de förlägger sina boenden. De kontaktar själva hyresvärdar och avtalar om lägenheter och andra boenden. För närvarande är det Migrationsverket i Skövde som är ansvariga för boendena på Åtorps herrgård och Rosenkullen. De lägenheter som under en längre tid hyrts i Dingle och Hällevadsholm är det Migrationsverket i Trollhättan som är ansvariga för.
Om du har frågor eller synpunkter går det bra att kontakta antingen kontoret i Skövde (för Åtorp eller Rosenkullen) eller kontoret i Trollhättan (för Dingle/Hällevadsholm). Båda nås genom Migrationsverkets växel 0771-235235.
Du kan läsa mer på Migrationsverkets hemsida.


