Gamla protokoll visar att det i början på 1880-talet byggdes en folkskola i Söbbön och en i Sandåker. Men många elever hade långa vägar att traska till skolan, vilket ofta bidrog till frånvaro och kort skolgång. Det var inget ovanligt att en del slutade redan efter tre terminer.
Den förste skolläraren i Sandåker hette Sandblom och han undervisade ca 60 elever samtidigt. Elevantalet minskade dock efter att de 1888 byggde en mindre folkskola i Lilla Röd och 1895 en i Hålteröd.
Under 1800-talets senare hälft fick folkskolan även fasta lokaler i Långön, Hult och omkring sekelskiftet i Stensryr.
Efter att småskolan varit ambulerande mellan gårdarna i många år, köpte man 1913 i Fisketorp en liten stuga där det tidigare varit lanthandel. Stugan blev permanent lokal för småskolan. Småskola i Hult byggdes 1916 och 1924 byggdes ny skola i Fisketorp som också inhyste tjänstebostad för barnmorskan.
Dagens skola i Fisketorp byggdes 1949, med flera lärosalar, gymnastiksal och slöjdsal. Bespisningen sköttes dock fortfarande i det gamla skolhuset, in bit in på 1980-talet. Idag har Fisketorps skola byggts ut och de har ett modernt skolkök som sköts av Astrid Hansson.
(Källa: Red.Carl.Zakariasson. (1984). Sörbygdens härad, Munkedal: Munkreklam

