Kulturlivet erbjuder konserter och konst samt kultur för barn & ungdom, kurser och aktiviteter som studieförbunden och kulturföreningarna arrangerar.
Musikskolan
ger barn och ungdomar möjlighet att lära sig spela ett instrument eller sjunga, var för sig eller tillsammans i orkester eller kör.
Kommunen har bibliotek
i Munkedal, Dingle, Hedekas och Hällevadsholm. Öppettider och annan information om kulturprogram eller historia finns på kommunens hemsida under fliken kultur.
Kulturhuset är musikskolans lokaler. Det är en gammal ombyggd gymnastik lokal vid Munkedalsskolan. Här finns förutom övningsrum även en scen och plats för 150 st publik platser.
Hitta till Kulturhuset
.
Klicka på bilderna nedan för att lyssna till platser som berättar, läsa om fantastiska historier från vårt kulturarv, läsa om kommunens kulturplan eller om konsten. Ta del av de arrangemang som erbjuds.
