Munkedals kommunvapen

Bredbandsutbyggnad

Foto på en bärbar dator på en gräsmatta.

I Munkedals kommun har privata fastighetsägare bildat ekonomiska föreningar med syfte att förse den egna bygden med kapacitetsstarkt bredband genom optisk fiber med 100 Mbit/s.

 

Allt bygger på ideellt engagemang från bygdens fastighetsägare.

Fiberföreningar i Munkedals kommun

Krokstad Fiber Ekonomisk förening

Kontaktpersoner

Benny Trogen

Telefon: 0524-301 08
E-post: benny.trogen@hotmail.com

 

Niklas Lyrdal
E-post: niklas@ulkerodsgard.se

Norra Kärnsjöns Fibernät Ekonomisk förening

Webbsida: www.nkfn.se

 

Kontaktpersoner

Lars-Göran Johansson
Telefon: 0524-520 21, 070-536 67 56
E-post: lgj.p@telia.com

 

Leif Torstensson
Telefon: 0524-320 88, 070-535 63 66
E-post: leif@kynnefjall.com

Blå Grön Fiber Ekonomisk förening

Webbsida: www.blagronfiber.se

 

Kontaktperson

Karl-Anders Andersson
Telefon: 0524-505 58, 070-535 04 37
E-post: karl.anders.andersson@gbg.lansforsakringar.se

Bärfendal Fiber Ekonomisk förening

Webbsida: www.barfendalfiber.se

 

Kontaktperson

Nils Engström
Telefon: 0524-811 09, 070-604 14 00
E-post: nils.engstrom@telia.com

Fisketorp/Skaveröd Fiber Ekonomisk förening

Webbsida: www.fisketorpskaverodfiber.n.nu

 

Kontaktperson

Ulf Johansson Marklund
Telefon: 070-513 10 98
E-post: ulf.j.marklund@telia.com

Håby Fiber Ekonomisk förening

Webbsida: www.habyfiber.se

 

Kontaktperson

Per-Åke Dahlberg
Telefon: 072- 226 97 47
E-post: per.ake.dahlberg@telia.com

Sanne Fiber Ekonomisk förening

Webbsida: www.sannefiber.se

 

Kontaktperson

Anders Sandblom
Telefon: 076-842 86 71
E-post: anders.i.ed@gmail.com

Torreby Fiber Ekonomisk förening

Webbsida: www.torrebyfiber.se

 

Kontaktperson

James Olofsson
Telefon: 070-260 80 56, 070-393 74 63
E-post: james.olofsson@gmail.com

Tungenäset Fiber Ekonomisk förening

Webbsida: www.tungenaset.nu

 

Kontaktperson

Björn Strinning
Telefon: 0524-212 37
E-post: kontakt@tungenaset.nu

Valbo Ryr Kleva Fiberförening Ekonomisk förening

Webbsida: www.valboryrklevafiber.se

 

Kontaktperson

Håkan Eklund
Telefon: 070-314 44 90
E-post: ha.kleva@yahoo.se

Clas Hedlund

Näringslivsutvecklare

 

clas.hedlund@munkedal.se

0524-183 64